Mini Yogaretreat i Danmark 2023

7.-8. oktober 2023

Mini Yogaretreat på Kirsebærkroen

Mini Yogaretreat på Kirsebærkroen 2023

- et døgn med yoga, velvære og nydelse

Tag med på Mini Yogaretreat i Danmark i 2023. Når efteråret og mørket atter vender tilbage smutter vi på Mini Yogaretreat og tilbringer et døgn på Kirsebærkroen med masser af yoga, god mad og en rolig nat. 

Hvad er et Mini Yogaretreat?

Retreat eller retræte betyder et tilflugtssted, hvor du kan trække dig tilbage for at finde ro, tid og plads til fordybelse. 

Et Mini Yogaretreat er en forkortet udgave, hvor vi er væk et døgn med en enkelt overnatning. Vi mødes lørdag formiddag og er hjemme igen søndag tidlig eftermiddag. 

Det er en oplagt mulighed for dig, der har svært ved at trække en hel weekend ud af kalenderen pga familie, arbejde eller andet. 

På dette Mini Yogaretreat er der fokus på velvære og nydelse. Vi bruger yogaen, omgivelserne og maden til at finde derhen, hvor der er rart at være. Vi skal løsne spændinger, blokeringer og uro med masser af dejlig blid yoga, meditation og afspænding, så vi kan føle velvære og nydelse. 

Der vil være fokus på de blide yogaformer – blid hatha, restorativ yoga, yin og yoga nidra, som alle inviterer til ro, fordybelse og hvile.

Yogaretreat i Danmark 2023

Kirsebærkroen - et lille perle på sydsjælland

Rammerne

Vi tilbringer weekenden på Kirsebærkroen, som er en familiedrevet lille perle i et roligt hjørne af idylliske Præstø – nær fjord og skov. 

Kirsebærkroen ligger kun 1 times kørsel fra København – perfekt til et yogaretreat i Danmark. Transportiden er her minimal for de fleste, så vi bruger  tiden på yoga, nærvær og fordybelse.   

Kirsebærkroen kalder sig også The Inn Between, fordi stedet og omgivelserne inviterer til pause og en lille sprække i hverdagens travlhed.  

Værelserne er alle renoveret i 2021. De er lyse, smagsfuldt indrettet, med  dobbeltseng, eget bad, egen terrasse, tv, køleskab, te/kaffe, og spisehjørne.

Vi sover i delt dobbeltværelse eller enkeltværelse (begrænset antal).

Yogaen finder sted i den gamle charmerende krostue med fritlagt bindingsværk. 

Måltiderne serveres ligeledes i den gamle krostue, men i et tilstødende lokale. 

Der er masser af muligheder for gåture i den nærliggende skov og ved fjorden. 

Maden

Alle måltider er inkluderet og består af:

  • Sund smoothie ved ankomst
  • 1 x frokost (vegetarisk/fisk)
  • Kaffe og kage 
  • 1 x aftensmad (vegetarisk/fisk)
  • Søndags-Brunch
  • To-go Sandwich søndag

Har du allergi/intolerance for særlige fødevarer, tages der højde for dette, blot du oplyser det ved tilmelding.

Ønsker du andet at drikke end vand til dine måltider (vin, øl, sodavand), skal det tilkøbes på stedet.   

Yogaretreat i Danmark 2023

Foreløbigt program

Lørdag

10.0: Ankomst, sund smoothie og indkvartering i værelser  

11.00: Yoga

13.00: Frokost  

14.00: Gåtur i skoven/ved Fjorden 

16.00: Eftermiddagsyoga 

18.30: Middag 

21.00: Aftenyoga 

22.30: Godnat 

 

Søndag

8.00: Morgenyoga 

10.00: Udtjekning

10.00: Brunch

11.00: Fælles afrunding 

12.00: Tak for denne gang og hjemkørsel 

Programmet er med forbehold for mindre ændringer.

Du bestemmer helt selv, hvor meget af programmet du vil deltage i. 

værelse1
kaffe og kage
Yogaretreat i Danmark 2023

Det praktiske

Tid og sted

Vi skal tilbringe weekenden på den lille perle Kirsebærkroen, Kirsebærvej 1, 4720 Præstø - ca. 1 time at komme dertil fra København. Vi mødes lørdag formiddag den 7. oktober 2023 kl.10 og slutter søndag formiddag den 8. oktober 2023 ca. kl. 12 .

Målgruppe

Alle kan deltage uanset alder og erfaring med yoga. Programmet tilpasses efter deltagerne, der melder sig. Jeg er optaget af, at det skal være en god oplevelse at deltage, så er du i tvivl, om det er noget for dig, så kontakt mig endelig.

Yogaen

Der vil være mellem 6-7 timers yoga i løbet af weekenden. Der vil være fokus på de blide yogaformer - blid hatha yoga, restorativ yoga, yin yoga og yoga nidra.

Værelser

Vi indkvarteres i delte dobbeltværelser eller enkeltværelser (begrænset antal og med tillæg) med eget bad og toilet. Værelserne er alle renoveret i 2021. De er lyse, smagsfuldt indrettet, med dobbeltseng/to enkeltsenge, eget bad, egen terrasse, tv, køleskab, te/kaffe, og spisehjørne.

Transport

Transport er ikke inkluderet i prisen. Men jeg vil gerne stå for at koordinere samkørsel i det omfang, det er muligt. Så skriv gerne om du kører i bil og kan have nogle med/eller ønsker en kørelejlighed.

Pris

EARLY BIRD før 1/6-23: 2995 kr. inklusiv yoga, mad og indkvartering i delt dobbeltværelse + 750 kr. for enkeltværelse Efter 1/6-23: 3295 kr. + 750 kr. for enkeltværelse Transport til og fra Smidstrup er ikke inkluderet.

Tilmelding

Du tilmelder dig på mail til Maria ved at klikke på knappen nedenfor. Depositum: 1000 kr. eller det fulde beløb som betales ved tilmelding. Det resterende beløb beløb betales senest den 6.august 2023. Betales på MobilePay 85 39 28 eller bankoverførsel: reg.nr. 6506 konto.nr.: 3062834543 - skriv “mini-yoga-retreat” ved betaling.

Betingelser

Afmelding: Fortryder du din tilmelding senest den 6.august 2023 kl. 12, refunderes det fulde beløb. Fortryder du senere end dette, skal det fulde beløb betales og pengene refundere ikke. Du kan læse alle betingelserne under handelsbetingelser

Måske er du også intereseeret i...

Drømmer du om et længere ophold, så er du måske interesseret i mit Yogarefugium til Smidstrup Strand i foråret 2023 

Læs mere her 

Undervejs vil du møde

Yogalærer: Maria Toronczyk 

Maria står for al yogaundervisningen på dette retreat. 

Maria kan både undervise i helt blide yogaformer og i mere krævende yogastilarter. Fælles for hendes undervisning er hendes nærværende, legende og uhøjtidelige stil, hvor der både er plads til ro og fordybelse, sjov og grin.

Maria har en lang og grundig yogauddannelse på bag sig samt masser af erfaring fra hendes ugentlige yogaklasser, workshops og enetimer, som giver dig de bedste betingelser for dine yogatimer. 

Du kan læse om Maria her.